مزایای بلوک سبک فرا بلوک

مزایای بلوک سبک فرا بلوک

برخلاف دیگر بلوک های سیمانی که با ملات اجرا میشوند بلوک های سبک چسبی فرا بلوک با دقت و سرعت باورنکردنی دیواری فوق سبک با مقاومت بالا و ضد زلزله که عایق حرارت و صوت نیز هستند را با قیمت مناسب و اجرای ارزان در اختیار شما قرار میدهد.

دیوارچینی با این بلوک های فوق سبک بسیار آسان و ارزان انجام میشود و برش تاسیسات که مشکل عمده در بلوک های سبک دیگر است در فرا بلوک براحتی و بدون اسیب به دیوار قابل اجراست.

بدلیل استقاده از چسب بجای ملات در فرا بلوک دیوار ها بسیار سبک بوده و علاوه بر اینکه بلوک ها عایق حرارت خوبی هستند دیوار نیز بدلیل عدم وجود ملات که خود عایق نبوده و تبادل حرارتی زیادی دارد عایق حرارت و صوت فوق العاده ای هستند و رعایت مبحث ۱۹ ساختمان در انها بشکل مناسبی انجام میپذیرد.

مقاومت و استحکام دیوار:

در بحث مقاومت علاوه بر مقاومت اجزاء دیوار که همان بلوک ها میباشند ملات ها که نقش یکپارچه کننده را دارند از جایگاه ویژه ای برخوردارند . مقاومت مکانیکی ملات شامل مقاومت فشاری و کششی و برشی و … میبایست در مقایسه با بارهای وارده به دیوار و همچنین در مقایسه با دیگر اجزاء دیوار ( بلوکها) مد نظر قرارگیرند.

مثلا طبق استاندارد مقاومت فشاری مورد نیاز برای یک بلوک سبک برابر با ۲۰-۲۵ Kg/m2 میباشد و مقاومتی بیش از اندازه بالاتر برای ملات بیمعنی است ولیکن انچه در ملاتها حائز اهمیت است چسبانندگی انهاست که این امر بستگی زیادی به شیوه اجرا نیز دارد.

عایق حرارتی و صوتی بینظیر:

مقاومت در برابر حرارت و صوتی یکی از دغدغه های اصلی سازندگان و مهندسین طراح است . لازم بذکر نیست که آسایش و صرفه حویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه ها نتیجه مستقیم آن است.

در گذشته به این امر توجه زیادی نمیشد و باز آجر کماکان بعنوان مصالح اصلی ساخت دیوار قسمت عمده انرژی را بهدر می داد. امروزه استفاده از مصالح سبک در ساخت دیوارها خصوصا بلوک های دیواری این مشکل را بخوبی حل کرده است .

ولی ملات بعنوان قسمتی از سطح دیوار ( ۱۵ درصد سطح دیوار ) ازین امر مستثناست . ملات بلحاظ عملکرد خاص خود لزوما از مصالح سنگین بشمار میرود و بتنهایی سهمی ۱۲ تا ۱۵ درصدی از انتقال حرارت و صوت را در دیوار بر عهده دارد و حذف ملات میتواند بهمین میزان ضریب انتقال حرارت دیوار را کاهش دهد. فرا بلوک با روش تولید جدید خود توانسته به این مهم دست یابد.

روش آسان اجرای دیوار و دیوارچینی با نیو بلوک:

روش اجرای دیوار با فرا بلوک علاوه بر اینکه دقت و سرعت بالایی دارد استحکام فوق العاده ای به دیوار میبخشد بر عکس روش معمول که چسب یا ملات به رج پایینی بلوکها مالیده میشود ،بلوکهای بالایی به چسب اغشته میشوند .

در روش معمول بلوکهای بالایی معمولا با دیوار درگیر نمیشوند و اگر دقت کنیم میبینیم که همیشه در دیوارهای اجراشده رج اخر دیوار از استحکام خوبی برخوردار نبوده و بلوکهای آن براحتی از دیوار جدا میشوند ولی در این روش بلوک هاکاملا به رج زیری متصلند و این اتفاق نمی افتد. بدین دلیل ، دیوار چیده شده با این بلوک ها از استحکام فوق العاده ای برخوردار است.

 

پست قبلیبلوک سبک چیست؟ انواع بلوک سیمانی
پست بعدیپیوست ششم ویرایش چهارم آیین نامه طراحی ساختمان ها در برابر زلزله (استاندارد ۲۸۰۰)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *