میلگرد بستر چیست؟

میلگرد بستر چیست؟

میلگرد بستر چیست؟ میلگرد بستر المانی فولادی است که در بند بستر دیوار قرار میگیرد. اگرچه میلگرد بستر میتواند یک میلگرد آجدار معمولی باشد، لیکن معمولا میلگردهای بستر به دو صورت ساده و یا آجدار می باشند که توسط یک مفتول میانی به هم متصل هستند.

 

 

اگر مفتول بستر به شکل ۷ و ۸ باشد. میلگرد بستر از نوع خرپایی بوده و اگر به شکل عمود بر مفتول های طولی باشد، میلگرد بستر از نوع نردبانی خواهد بود.

اصولا دیوارهای سبک غیر سازه ای از بلحاظ نقش غیر سازه ای و صرفا جداکنندگی خود ازاستحکام بالایی برخوردار نیستند و در برابر نیروهای افقی و ضربه و شوک های ناشی از زلزله ایمن نیستند لذا مسلح کردن این دیوارها اجتناب ناپذیر است در این سیستم این مقاوم سازی توسط شبکه ای از مفتول هایی که در هنگام دیوار چینی در ملات تعبیه میشوند تامین میگردند که با عبور این مفتولها از سوراخهای ناودانی والپست دیوار با والپست یکپارچه میگردند.

 

 

مطابق با مقررات ملی ساختمان آرماتور بستر ، متشکل از یک جفت مفتول با طول ثابت ۳ متر و با عرض های بین ۵.۵ تا ۱۱ سانتیمتر می باشد. این مقاطع به دو صورت خرپایی یا نردبانی به روش جوش مقاومتی به یکدیگر اتصال داده شده اند.

آرماتور بستر ، به دو شیوه ی افقی و عمودی در مسلح کردن دیوار، همچنین برای نیروی خارج از صفحه دیوار و به کار بردن در قطعات اتصال پارتیشن به سازه به کار می رود. وظیفه این مفتول ها درگیر کردن بهتر مقاطع با سیمان و بتن در سازه می باشد. البته نکته قابل عرض این است که برای جلوگیری از بروز مشکلات خوردگی در این مقاطع می توان از نوع گالوانیزه آن استفاده کرد.

مزیت های استفاده از میلگرد مقاومتی بستر

  • به دوغاب بندی نیازی نیست.
  • در برابر زلزله مستحکم است.
  • مقاومت خوبی از خود نشان می دهد.
  • دیوار های متقاطع به یکدیگر اتصال پیدا می‌کنند.
  • موجب افزایش چشمگیر مقاومت دیوار می‌شود.
  • مقاومت برشی داخل صفحه دیوار افزایش می یابد.

  برای مشاهده پروژه های بیشتر به صفحه اینستاگرام ما بپیوندید 

 

پست قبلیوال پست یعنی چه؟
پست بعدیمیانقاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *